FRANSA’DA AĞIR VASITALARIN MÜSAADE EDİLEN MAKSİMUM AĞIRLIK VE BOYUTLARINA İLİŞKİN YENİ MEVZUATIRU’dan edinilen bilgiye istinaden;

Fransa’da ağır vasıtalara izin verilen maksimum ağırlık ve boyutlarını düzenleyen yeni bir mevzuat yayınlanmıştır. Bu kapsamda söz konusu mevzuat;

a. İntermodal taşımacılıkta maksimum toplam uzunluğu 45 feete kadar olan konteynerlerin veya swap bodylerin taşınması için izin verilen maksimum 42 ton ve 44 ton ağırlığa müsaade edilen koşulları belirtir:

Eğer araç kombinasyonun 2 dingilli bir çekici ve 3 dingilli bir yarı-römorktan oluşmaktaysa müsaade edilen maksimum ağırlık 42 tondur.
Eğer araç kombinasyonu 3 dingilli bir çekici ile 2 veya 2 dingilli bir yarı-römoktan oluşmaktaysa müsaade edilen maksimum ağırlık 44 tondur.
b. Karayolu ile eşya taşımacılığı yapan araçlar için müsaade edilen maksimum ağırlık kurallarını belirtmektedir. 01.01.2022 tarihi itibariyle minimum dört dingilli bir araç kombinasyonu için izin verilen maksimum ağırlık 40 tondur. Fransa içerisinde gerçekleştirilen seferlerde ise 44 tona kadar müsaade edilmektedir.

c. Aerodinamiklerini iyileştirmek için araçların ve araç kombinasyonlarının maksimum boyutlarının aşılmasına izin veren revize edilmiş 96/53/EC sayılı Direktifin hükümlerini aktarır.

d. Alternatif yakıt teknolojisi ile çalışan araçlar için 1 ve 2 ton ağırlık muafiyetlere izin veren hükümler getirmektedir.

İlgili mevzuatın Fransızca dilindeki orijinal metnine ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ.
https://und.entra.net/websites/und/files/2021/09/fransa-da-agir-vasitalarin-musaade-edilen-maksimum-agirlik-ve-boyutlara-iliskin-yeni-mevzuat.pdf