Anasayfaya Dön // GUNCEL HABER   12.2.2020 08:54:38         Karakter boyutu : 11 Punto 12 Punto 14 Punto 16 Punto
 
TIR SİSTEMİ DİJİTALE DÖNECEK: E-TIR SİSTEMİ GELİYOR
Yorum Yaz      
 
Türkiye nin İran ile 2015, Gürcistan ile 2018 yılından beri uygulamakta olduğu pilot proje olan TIR Sistemi’nin dijitalleşmesi Birleşmiş Milletler de oybirliğiyle kabul edildi. e-TIR Sistemi, Türkiye de 18 ay içinde faaliyete geçecek.
Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, TIR işlemlerinin elektronik olarak yapılmasına yönelik öneri Birleşmiş Milletler in 72’nci oturumunda oybirliği ile kabul edildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ticaretin ve taşımacılığın kolaylaştırılması, sınır geçişlerindeki gecikmelerin önlenmesi ve taşıma maliyetlerinin düşürülmesinde etkin bir rol oynayan ve Türkiye nin küresel çapta en büyük uygulayıcısı olduğu TIR Sözleşmesine dayalı TIR Sisteminde, gümrük idarelerince bir gümrük beyannamesi gibi kabul gören TIR Karneleri, mevcut durumda TIR Sözleşmesi Ek-1 de yer alan hükümlere uygun olarak kâğıt usulde basılmakta ve Akit Taraflarca yetkilendirilen ulusal kefil kuruluşlar aracılığıyla taşıyıcılara dağıtılmaktadır.

BMAEK tarafından bağlanabilirlik ve bilgisayarlaşma açısından tarihi bir an olarak nitelendirilen Ek-11’in kabulü ile e-TIR adı verilen bu Sistemi kullanacak ülkelerin BMAEK tarafından kurulacak bir sisteme bağlantı sağlayarak, başta gümrük idareleri arasındaki veri alışverişi ve taşımalar esnasında oluşabilecek vergi ve resimlere yönelik teminat bilgileri olmak üzere, TIR işlemlerinin elektronik ortamda, kâğıtsız olarak gerçekleşmesi mümkün olacaktır.

Ek-11 metni, 12 aylık itiraz süresi içerisinde Sözleşmenin depozitörü olan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ne bir Akit Taraf tarafından herhangi bir itirazda bulunulmaması durumunda, itiraz sürecini takip eden 3 aylık süreyi müteakip, e-TIR Sistemini kullanacak ülkeler nezdinde yürürlüğe girecektir.

e-TIR Sisteminin, Türkiye’de yaklaşık 18 ay sürecek çalışmalar neticesinde faaliyete geçirilmesi hedeflenmektedir."

LOJİPORT
 
       

Haber İle İlgili Yapılan Yorumlar

   

 

WhatsApp ile iletişime geç

+90 850 22 608 22

+90 505 993 91 34

+90 553 798 08 62

 

 Nakliye Terimleri & Bilgileri

Sınırlı Sorumluluk Beyanı

Üye Olunuz / Bize Ulaşın / Sanal Pos / Hesaplar

 

 

 

DİĞER SİTEMİZ

Nakliyerehberim Group İnc.

© 2002 - 2020 Tasarım by nakliyerehberim.com.tr