Anasayfaya Dön // GUNCEL HABER   20.5.2019 10:18:59         Karakter boyutu : 11 Punto 12 Punto 14 Punto 16 Punto
 
DOĞU-BATI DOSTLUK VE BARIŞ RALLİ Sİ ANKARA DAN YOLA ÇIKTI
Dünyanın en tanınmış otomobil rallilerinden "Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi" Ankara dan Samsun a doğru yola çıktı.
Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, bu yıl 14 üncüsü düzenlenen"Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi"ni AB Başkanlığından uğurladı. Uğurlama törenine, Kaymakcı nın yanı sıra AB ve ilgili ülkelerin büyükelçileri, Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı Wilfried Gehr, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin ile çeşitli ülkelerden 150 den fazla amatör rallici katıldı.

Kaymakcı, törende yaptığı konuşmasında, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığının Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi ni 11 yıldan bu yana desteklediğini belirterek, bu yıl 14 üncüsü düzenlenen ralliye 11 ülkeden 150 den fazla katılımcının 85 ralli aracıyla katıldığını ifade etti.

Kendisinin de katıldığı bu rallinin hız yarışı olmadığını, bilakis dostluk, tanıma ve keşfetme yarışı olduğunun altını çizen Kaymakcı, "Biz, bu yarışla daha çok Anadolu yu tanıtmayı, Türkiye nin çeşitli şehir ve köylerini tanıtmayı istedik. Bu ralliye ve rallicilere verdiğimiz ödevlerle Anadolu yu, Anadolu insanını, mutfağını ve kültürünü tanımalarını istedik." dedi.Kaymakcı, rallinin bugünkü ayağının, 19 Mayıs ın Mustafa Kemal Atatürk ün Samsun a ayak bastığı günün 100 üncü yılı olması dolayısıyla ayrı önem taşıdığını belirterek, rallicilerin Ankara dan yola çıkarak Samsun a gideceklerini kaydetti.

Yarışmaya katılan rallicilerle, Türkiye nin milli mücadelesini anlamaya ve anlatmaya çalışacaklarını söyleyen Kaymakcı, rallicilerin daha sonra Şanlıurfa daki Göbeklitepe ye giderek, buranın tanıtımına katkıda bulunacaklarının altını çizdi.

Kaymakcı, "Bu aslında bir dostluk rallisi. Bu ralliyle biz, Doğu nun Avrupa sınırlarının Türkiye de başladığını da göstermek istiyoruz. Türkiye Avrupa dır, Avrupa coğrafyasının içindedir, kalbindedir ve dünyanın doğu sınırları Türkiye nin başladığı yerde Avrupa da biter." ifadelerini kullandı.

"Türkiye Alman basınında tanıtıldığı gibi değil"
Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı Gehr de yarışmanın Türkiye etabına katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek Türkiye de çok sıcak karşılandıklarını belirtti.

Gehr, "Türkiye ye geldiğimizde o sıcaklığı yaşadığımız için buradaki insanların ve Türkiye nin bizim Alman basınında tanıtıldığı gibi olmadığını görüyoruz. Gerçekten çok çok daha iyi olduklarını görüyoruz." ifadelerini kullandı. Kaymakcı nın kullandığı otomobille Ankara dan yola çıkan ralliciler, aralarında Zonguldak, Samsun, Van, Kars ve Gaziantep in bulunduğu birçok ilin yanı sıra İran ve Gürcistan a da gidilecek.

Rallinin finali 1 Haziran da KKTC de gerçekleştirilecek.

Bu yıl 14 üncüsü düzenlenen ve 11 ülkeden Türkiye ye gelen 150 den fazla sporcunun katıldığı rallide, ekipler değeri bin 100 avroyu geçmeyen araçlarıyla 10 bin kilometre yol katedecek.

Otomobilseverler 2019 un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesi kapsamında Göbeklitepe de konaklayacak ve tüm ralli GPS üzerinden internet ortamında da takip edilebilecek.
 
       
Haber İle İlgili Yapılan Yorumlar    
   
 
 
  www.nakliyerehberim.com
www.nakliyerehberim.com.tr
www.naakliye.com
www.nakliyeonline.net
www.yukborsasi.net
www.bostirborsasi.com
www.nakliyerehberi.org
www.yukihale.com
www.bosaracihale.com
www.yukbildir.com
www.bostir.com
www.yukrampasi.com
www.nakliyatambari.com
www.evdenevenakliyeciler.com
www.yurticinakliyeciler.com
www.antrepocular.com
www.lojistikturkey.org
www.karayolunakliye.com
www.havayolunakliye.com
www.denizyolunakliye.com
www.havakurye.com
www.havakargo.com
www.vincciler.com
www.nakliye.tv
www.evdenevenakliyeciler.com
www.frigoarac.com
www.frigodorse.com
www.ihalebildir.com
www.kargocular.com
www.konteynernakliyecileri.com
www.lojistikdunyasi.com
www.konteynertasiyanlar.com
www.konteynernakliyeciler.com
www.logistikturkei.com
www.nakliyearsivi.com
 
www.nakliyeciler.net
www.nakliyehaberleri.com
www.nakliyekorpiti.com 
www.nakliyepaneli.com
www.nakliyepersoneli.com
www.tasimacilik.com
www.yukportal.com
www.navlunborsam.com
www.promosyonlunakliye.com
www.konteynericnakliye.com
www.nakliyebankasi.com