Anasayfaya Dön // GUNCEL HABER   4.2.2019 11:05:00         Karakter boyutu : 11 Punto 12 Punto 14 Punto 16 Punto
 
EURO BÖLGESİ NDE DURGUNLUK ENDİŞESİ!
Son veriler ve piyasa araştırmaları, Euro Bölgesi nde ekonomik genişlemenin ivme kaybettiği sinyalleri verirken, bölge ekonomisindeki yavaşlamanın kalıcı olmasından endişe ediliyor.
Avro Bölgesi nden son gelen makroekonomik veriler ve piyasa araştırmaları, bölgede ekonomik büyümenin hız kestiğine işaret ederken, yavaşlamanın resesyonla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı endişelerini de beraberinde getirdi.

19 Avrupa Birliği (AB) ülkesinden oluşan bölge ekonomisinde, 2016 nın sonunda başlayan toparlanma süreci, 2017 sonu itibarıyla yerini ekonomik genişlemeye bıraktı. Ancak özellikle geçen yılın ikinci yarısından itibaren ekonomide yavaşlama sinyalleri gelmeye başladı. 2018 sonu ve yeni yılın hemen başında açıklanan verilerle de ekonomik görünüme ilişkin endişeler arttı. Uzmanlar, bölge ekonomisindeki yavaşlamanın bir döngüsel yavaşlama olup olmadığını tartışmaya başladı.

GSYH artışı 2018 in 3 üncü çeyreğinde yavaşladı
Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH artış hızı, 2017 nin son çeyreğinde yüzde 0,7 olurken, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,4 e geriledi. İkinci çeyrekte yüzde 0,4 olarak gerçekleşen büyüme, üçüncü çeyrekte ivme kaybederek yüzde 0,2 olarak kayıtlara geçti. Geçen yılın son çeyreğine ilişkin büyüme verisi ise henüz açıklanmadı.

Bölgenin diğer önemli verilerine bakıldığında, 2018 in kasım ayında ihracat 203 milyar avro, ithalat 184 milyar avro seviyesinde gerçekleşti. Böylece kasımda 19 milyar avroluk dış ticaret fazlası kaydedildi. Dış ticaret fazlası, 2017 nin aynı döneminde ise 23,4 milyar avro seviyesindeydi. Avro Bölgesi nde sanayi üretimi ise kasımda bir önceki aya kıyasla yüzde 1,7 geriledi.

Sentix Endeksi, 2014 ten beri kaydedilen en düşük seviyede
Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics in öncü bildirimine göre, Avro Bölgesi nde bu yıl ocakta bileşik PMI 50,7 puan ile 66 ayın en düşük seviyesine ve hizmet sektörü PMI da 50,8 ile 65 ayın en düşük seviyesine geriledi. İmalat sanayi PMI 51,4’ten 50,4’e inerken, Avrupa sanayisinin lokomotifi Almanya’da imalat sanayi PMI verisinin 50’nin altına gerileyerek daralmaya işaret etmesi dikkati çekti.

Piyasalar ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) yakından takip ettiği veri, bölge ekonomisindeki genişlemenin ivme kaybettiğine işaret etti. PMI verilerinin yanı sıra yatırımcı ve ekonominin nabzını ölçen güven endeksleri de azalış gösterdi. Kurumsal yatırımcı ve analistlerin ekonomiye duyduğu güveni ölçen ZEW Ekonomik Güven Endeksi, ocakta eksi 21 puandan eksi 20,9 puana geriledi.

Ayrıca, piyasalara ilişkin araştırmalar yapan Frankfurt merkezli Sentix in Yatırımcı Güven Endeksi, Avro Bölgesi’nde art arda 5 ay gerileyerek ocakta eksi 1,5 puana indi. Bu, 2014 ün aralık ayından bu yana kaydedilen en düşük seviye olarak kayıtlara geçti.

Siyasi sorunlar ve belirsizlikler de ekonomiyi baskılıyor
Bölge ekonomisinde oluşan olumsuz havada, küresel ekonomideki belirsizlikler, ABD ile yaşanan ticari gerilimler ve Brexit gibi konuların da etkili olduğu belirtiliyor. Almanya da beklentilerin altında kalan büyüme, Fransa daki gösteriler, İtalya daki siyasi ve ekonomik sorunlar da bölge ekonomisini baskılayan unsurlar arasında yer alıyor.

Avrupa ekonomisinin itici güçlerinden Almanya da büyüme, 2018 de yüzde 1,5 ile son 5 yılın en düşük performansını sergiledi. Almanya daki zayıf büyüme beklentileri de Avro Bölgesi ekonomisini etkileyen nedenler arasında gösteriliyor.

Enflasyon hedefinde istikrar yok
Avro Bölgesi nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan ECB, bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2 nin hemen altında ancak yüzde 2 ye yakın seviyede enflasyon hedeflerken, bu doğrultuda varlık alım programı ve düşük faiz politikasını da kapsayan bazı tedbirler uyguladı.

Yıllık enflasyon oranı, ECB’nin faizleri tarihi düşük seviyeye indirmesine ve parasal genişleme programına rağmen hala hedeflenen seviyenin altında seyrediyor. Söz konusu tedbirler kapsamında 2015 in mart ayında başlatılan varlık alım programı, Aralık 2018 itibarıyla sona erdi. Düşük faiz politikası ise hala devam ediyor.

Bankanın yakından takip ettiği yıllık enflasyon, 2018 in ilk aylarında ECB nin hedeflediği seviyenin altında kalırken, haziranda yüzde 2 ye ulaştı. Son açıklanan Aralık 2018 verisi ise tekrar yüzde 2 nin altına inerek yüzde 1,6 olarak kayıtlara geçti.

Manşet enflasyonun zaman zaman yüzde 2 ye yaklaşması, ECB nin daha önce almış olduğu tedbirleri yavaş yavaş sonlandıracağı yönündeki görüşleri tetiklerken, ECB yetkilileri, enflasyon dinamiklerinin istikrara kavuşması gerektiğini belirtiyor.

ECB Başkanı Mario Draghi, perşembe günü Frankfurt taki basın toplantısında, Avro Bölgesi’nde yakın vadeli büyümenin zayıf olmasının beklendiğini ancak bankanın resesyon olasılığını düşük olarak değerlendirdiğini söylemişti.
ulasimonline.com
 
       
Haber İle İlgili Yapılan Yorumlar    
   
 
 
  www.nakliyerehberim.com
www.nakliyerehberim.com.tr
www.naakliye.com
www.nakliyeonline.net
www.yukborsasi.net
www.bostirborsasi.com
www.nakliyerehberi.org
www.yukihale.com
www.bosaracihale.com
www.yukbildir.com
www.bostir.com
www.yukrampasi.com
www.nakliyatambari.com
www.evdenevenakliyeciler.com
www.yurticinakliyeciler.com
www.antrepocular.com
www.lojistikturkey.org
www.karayolunakliye.com
www.havayolunakliye.com
www.denizyolunakliye.com
www.havakurye.com
www.havakargo.com
www.vincciler.com
www.nakliye.tv
www.evdenevenakliyeciler.com
www.frigoarac.com
www.frigodorse.com
www.ihalebildir.com
www.kargocular.com
www.konteynernakliyecileri.com
www.lojistikdunyasi.com
www.konteynertasiyanlar.com
www.konteynernakliyeciler.com
www.logistikturkei.com
www.nakliyearsivi.com
 
www.nakliyeciler.net
www.nakliyehaberleri.com
www.nakliyekorpiti.com 
www.nakliyepaneli.com
www.nakliyepersoneli.com
www.tasimacilik.com
www.yukportal.com
www.navlunborsam.com
www.promosyonlunakliye.com
www.konteynericnakliye.com
www.nakliyebankasi.com