Anasayfaya Dön // KARAYOLU HABERLERİ   13.9.2018 09:03:35         Karakter boyutu : 11 Punto 12 Punto 14 Punto 16 Punto
 
1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NÜN RÜZGAR TESTLERİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI


1915 Çanakkale Köprüsü`nün, düzgün ve türbülanslı akımda, saniyede 20 metre (saatte 72 kilometre), saniyede 45,4 metre (saatte 162 kilometre) ve saniyede 82 metre (saatte 324 kilometre) rüzgar hızlarında kule ve tabliyelerinin servis koşullarındaki davranışlarına ilişkin test başarıyla tamamlandı.
Tarih: 11/09/2018
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Çin in Southwest Jiaotong Üniversitesinde 1915 Çanakkale Köprüsü nün Tam Model Rüzgar Tüneli Testine katıldı.

Kesit ve kule rüzgar testleri öncesinde açıklama yapan Turhan, Çin in en eski üniversitesi olan Southwest Jiaotong un 1896 yılından bu yana özellikle ulaştırma, inşaat ve maden mühendisliği alanlarında dünyanın en iyi ve kaliteli eğitimlerini verdiğini öğrendiğini söyledi.

Turhan, bu üniversitenin Rüzgar Mühendisliği Araştırma Merkezinin dünyanın en büyük rüzgar tünel laboratuvarına sahip olduğunu ifade etti.

Dünyanın en büyük ana açıklıklı asma köprüsünü Çanakkale Boğazı na inşa ettiklerini anımsatan Turhan, projeyi planlandığı süre içinde tamamlayıp hizmete açmayı hedeflediklerini dile getirdi.18 Mart 2022 de hizmete açılması hedefleniyor

Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 te tamamlanması planlanan projenin, 18 Mart 2022 de hizmete açılmasının hedeflendiğini anlatan Bakan Turhan, Çanakkale Köprüsü nün önemli aşamalardan birinin de rüzgar tünel testleri olduğunu aktardı.

Turhan, 3 aşamalı rüzgar testinin birincisinin Kanada da, ikincisinin Danimarka da gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, projeyi yapan Güney Koreli SK E&C ve Daelim ile Türkiye den Limak ve Yapı Merkezi şirketlerinin temsilcilerinin de katılımıyla köprünün üçüncü aşama rüzgar testi için Çin de bulunduklarını kaydetti.

Yaklaşık 4 aylık çalışma sürecinden sonra 1915 Çanakkale Köprüsü nün, tam kesit rüzgar tünel testinin yapılacağını bildiren Turhan, söz konusu testin sonucunun kendileri için önemli bir veri kaynağı olacağını vurguladı.

Testin Türk ve Çin halkları arasında yeni bir başlangıç oluşturacağını söyleyen Turhan, iki halk arasında iş ve projelerde beraber çalışma fırsatı yakalanacağını belirtti.

Türkiye deki birçok projede Çinlilerle ortak çalıştıklarını kaydeden Turhan, "Ülkemizde yeni planladığımız projelerde Çinli firmalarla beraber olmak en büyük arzumuzdur." dedi.

Bakan Turhan, özellikle ulaştırma projelerinde yetişmiş insan gücü ve müteahhitlik firmalarının, Türk firmalarla ortaklaşa dünyanın birçok ülkesinde iş yapma fırsatlarının araştırılabileceğini sözlerine ekledi.Testler başarıyla tamamlandı

Daha sonra, 1915 Çanakkale Köprüsü nün, düzgün ve türbülanslı akımda, saatte 72, 162 ve 324 kilometre rüzgar hızlarında kule ve tabliyelerinin servis koşullarındaki davranışları test edildi. Yaklaşık 10 dakika süren testler başarıyla tamamlandı.

Bu testin sonuçlarına göre, modelde gerekli değişiklikler yapılacak ve inşaat safhası koşullarını temsil eden testlere geçilecek.
ubak
 
       
Haber İle İlgili Yapılan Yorumlar    
   
 
 
  www.nakliyerehberim.com
www.nakliyerehberim.com.tr
www.naakliye.com
www.nakliyeonline.net
www.yukborsasi.net
www.bostirborsasi.com
www.nakliyerehberi.org
www.yukihale.com
www.bosaracihale.com
www.yukbildir.com
www.bostir.com
www.yukrampasi.com
www.nakliyatambari.com
www.evdenevenakliyeciler.com
www.yurticinakliyeciler.com
www.antrepocular.com
www.lojistikturkey.org
www.karayolunakliye.com
www.havayolunakliye.com
www.denizyolunakliye.com
www.havakurye.com
www.havakargo.com
www.vincciler.com
www.nakliye.tv
www.evdenevenakliyeciler.com
www.frigoarac.com
www.frigodorse.com
www.ihalebildir.com
www.kargocular.com
www.konteynernakliyecileri.com
www.lojistikdunyasi.com
www.konteynertasiyanlar.com
www.konteynernakliyeciler.com
www.logistikturkei.com
www.nakliyearsivi.com
 
www.nakliyeciler.net
www.nakliyehaberleri.com
www.nakliyekorpiti.com 
www.nakliyepaneli.com
www.nakliyepersoneli.com
www.tasimacilik.com
www.yukportal.com
www.navlunborsam.com
www.promosyonlunakliye.com
www.konteynericnakliye.com
www.nakliyebankasi.com