Anasayfaya Dön // TAKTİR VE TESEKKURLER   5.6.2018 10:05:37         Karakter boyutu : 11 Punto 12 Punto 14 Punto 16 Punto
 
65 YAŞ VE ÜSTÜ VATANDAŞ ÜCRETSİZ İSTANBULKARTTAN MEMNUN

Ana Sayfa» KARA ULAŞIMI04.06.2018 16:10
65 yaş ve üstü vatandaş ücretsiz istanbulkarttan memnunİETT Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanı Güngör, "İstanbul da TÜİK rakamlarına göre, yaklaşık 989 bin 65 yaş ve üstü vatandaşımız yaşıyor. Bunların 708 bini için istanbulkart üretilmiş." dedi.
İETT Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanı Cevdet Güngör, ücretsiz istanbulkartı kullanan 65 yaş ve üstü vatandaşların sayısının giderek arttığını belirterek, "2016 yılından bu yana baktığımız zaman kartı kullananların sayısında yüzde 1-1.2 lik artış söz konusu." dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nın, Mart 2014 te Resmi Gazete de yayımlanan "Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği" uyarınca, 65 yaş ve üstü vatandaşlara şehir içi toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanım hakkı tanındı.

İstanbul daki rakamlara ilişkin bilgi veren Güngör, yönetmelik doğrultusunda, kentte 2014 yılının Mart ayından itibaren 65 yaş ve üstü vatandaşların ücretsiz seyahat kartı alma hakkına sahip olduklarını hatırlattı.

Bu yaş grubunun toplu taşıma araçlarında sınırsız seyahat etme imkanı olduğunu belirten Güngör, kartlarla genellikle 11.00-15.00 saatleri arasında yolculuk yapıldığını söyledi.

Güngör, "İETT araçlarının tamamı engelli erişimine ve yaşlılarımıza uygundur. Filo yaş ortalaması, Avrupa nın da daha aşağısındadır. Tüm araçlarda yaşlılar ve engellilerimiz için sesli anonslar yapılıyor. Yolcularımızın bu vatandaşlarımıza yer vermesi, seyahat esnasında kolaylık sağlaması konusunda anonslar var. Araç içi ekranlarda yolcularımızla ilgili zaman zaman bu tip bilgilendirmeler yapıyoruz. Araçlarımızda etiketlerle belirlenmiş yaşlılar, engelliler ve hamileler için uygun koltuklar var." diye konuştu.

Cevdet Güngör, 65 yaş ve üstü vatandaşların, merkezi yerlerdeki hatları tercih ettiğini belirterek, bu yaş grubunun en çok yolculuk yaptığı hatların sırasıyla Pendik-Kadıköy (17), Yeditepe Üniversitesi-Kadıköy (19F), Maltepe Sahil-Kadıköy (4), Pendik-Kadıköy (16), Adem Yavuz Mahallesi-Kadıköy (14B), Topağacı Mahallesi-Üsküdar (15B), Güneşli-Beyazıt (97), Kadıköy-Üsküdar (12A), Kadıköy-Üsküdar (12A), Kadıköy-Üsküdar (12), Yenidoğan /Sarıgazi-Kadıköy (19S) olduğuna dikkati çekti.

Otobüsleri kullanan yaşlıların oranı

İstanbul da Türkiye İstatistik Kurumu nun (TÜİK) rakamlarına göre, yaklaşık 989 bin 65 yaş ve üstü vatandaş yaşadığını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Bunların 708 bini için istanbulkart üretilmiş ve aktif kullanım durumunda. 2018 verilerine göre, aylık ortalama 65 yaş ve üstü yolculuk sayısı 7.8 milyondur. 2016 da 65 yaş üstü yolculuk sayısı 75 milyon civarında, bu sayı toplam yolculukların yüzde 6.5 ine denk geliyor. 2017 de 81 milyon civarına çıkmış toplam yolculuk sayısı, bu da toplam yolculukların yüzde 6.7 si oranına denk geliyor. Bu yılın ilk 4 ayında 31 milyon küsur 65 yaş ve üstü yolculuk var. Bu da toplam yolculukların yüzde 7.3 üne denk geliyor. Dolayısıyla 2016 yılından itibaren baktığımız zaman yüzde 1-1.2 lik artış söz konusu."

Yolculara etkin iletişim kanallarıyla hizmet verdiklerini anlatan Güngör, "Vatandaşlarımızdan 2017 de 2 milyon 707 bin müracaat almışız. İstek, öneri, şikayet, talep gibi bunların tüm detaylarını irdeliyoruz, analiz ettikten sonra ulaşım politikasını ya da hizmet gereklerimizi buna göre ayarlamaya çalışıyoruz." dedi.

Her İstanbullunun cebinde istanbulkart bulunduğunu vurgulayan Güngör, yaklaşık 15 milyon istanbulkart olduğunu belirtti. Güngör, "Yaklaşık 4-5 milyon kişileştirilmiş kart var. Yani üzerinde fotoğraf olan ve kişiye ait olan kartlar. 3 tip kartımız var, ücretli, indirimli ve ücretsiz kartlar." diye konuştu.

Ücretsiz istanbulkartı kullananlar memnun

Kamudan emekli 65 yaşındaki Zehra Nazlı, "Ücretsiz kartı yeni aldım ve çok memnunum. Tüm toplu ulaşım araçlarında kullandık. Mecbur kaldığımızda çıkıyoruz. İETT otobüslerine biniyorum ve rahatım. Yaşlılar evlerine kapanmasın, gerektikçe kartlarını kullansınlar. Ücretsiz kartı alıp İstanbul u gezsinler." ifadelerini kullandı.

Ücretsiz İstanbul kartıyla seyahat eden 83 yaşındaki Mehmet Atılgan, "Çok memnunum. 06.30 da Tarabya ya balığa gidiyorum. Şimdi Üsküdar a malzeme almaya geldim. Buradan da tekrar Boğaz a gideceğim." dedi.

Reyhan Narlı, ev hanımı olduğunu ve 2 senedir ücretsiz kart kullandığını belirtti. Narlı, düşüncelerini "Çok rahat huzurla gidiyorum. Kartım var ve çok memnunum. Öğleden önce çıkıyorum. Örneğin şu anda dişçiye gidiyorum. Mecburum ve iki günde bir Levent i ziyaret ediyorum. Çok mutluyum. Son dönemlerde gençler saygılı olmaya başladı. Kalabalıkta yer veriyorlar." sözleriyle anlattı.

Bu haber toplam 539 defa okunmuştur
ulasimonline
 
       
Haber İle İlgili Yapılan Yorumlar    
   
 
 
  www.nakliyerehberim.com
www.nakliyerehberim.com.tr
www.naakliye.com
www.nakliyeonline.net
www.yukborsasi.net
www.bostirborsasi.com
www.nakliyerehberi.org
www.yukihale.com
www.bosaracihale.com
www.yukbildir.com
www.bostir.com
www.yukrampasi.com
www.nakliyatambari.com
www.evdenevenakliyeciler.com
www.yurticinakliyeciler.com
www.antrepocular.com
www.lojistikturkey.org
www.karayolunakliye.com
www.havayolunakliye.com
www.denizyolunakliye.com
www.havakurye.com
www.havakargo.com
www.vincciler.com
www.nakliye.tv
www.evdenevenakliyeciler.com
www.frigoarac.com
www.frigodorse.com
www.ihalebildir.com
www.kargocular.com
www.konteynernakliyecileri.com
www.lojistikdunyasi.com
www.konteynertasiyanlar.com
www.konteynernakliyeciler.com
www.logistikturkei.com
www.nakliyearsivi.com
 
www.nakliyeciler.net
www.nakliyehaberleri.com
www.nakliyekorpiti.com 
www.nakliyepaneli.com
www.nakliyepersoneli.com
www.tasimacilik.com
www.yukportal.com
www.navlunborsam.com
www.promosyonlunakliye.com
www.konteynericnakliye.com
www.nakliyebankasi.com