Anasayfaya Dön // KARAYOLU HABERLERİ           Karakter boyutu : 11 Punto 12 Punto 14 Punto 16 Punto
 
KARPOWERSHİP, AFRİKA VE ASYA YA ELEKTRİK GÖTÜRÜYOR
   

Afrika ve Asya ya yüzer santraller le elektrik satan KarPowership, Mozambik te karasularından, Zimbabve üzerinden Zambiya ya elektrik sağlıyor. Şirketin hedefinde Avrupa ve Latin Amerika var.
KarPowership, gemilere kurulu elektrik santralleri ile Afrika ve Asya da elektrik açığı bulunan ülkelere enerji sağlıyor.

Karadeniz Holding in iştiraki olan KarPowership, gelecek yıl ...

 

14.10.2016 09:34:21

 

 

Afrika ve Asya ya yüzer santraller le elektrik satan KarPowership, Mozambik te karasularından, Zimbabve üzerinden Zambiya ya elektrik sağlıyor. Şirketin hedefinde Avrupa ve Latin Amerika var.
KarPowership, gemilere kurulu elektrik santralleri ile Afrika ve Asya da elektrik açığı bulunan ülkelere enerji sağlıyor.

Karadeniz Holding in iştiraki olan KarPowership, gelecek yıl ortasına kadar Myanmar a beş yıllık süreyle yılda 300 megawatt (MW) elektrik satışı için anlaşma imzalamayı hedefliyor. Anlaşmanın mali değeri ise 1 milyar dolar.

Karadeniz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karadeniz, geçen yıldan itibaren Gana, Zambiya ve ada ülkesi Endonezya için elektrik üretmeye başlattıklarına dikkat çekerek, "En son olarak beş yıl süreyle asgari 300 MW elektrik satın alması için Myanmar ile sözleşme görüşmelerinde son aşamadayız, 2017 nin ilk yarısı içinde imzalanacağını düşünüyoruz. Beş yılın mali değeri 1 milyar dolar. Bundan sonra düzenlenecek ihalelere de katılacağız" dedi.

Karadeniz, Asya ve Afrika da sayıları 10 un üzerinde ülkeye elektrik satışı için ihale sürecinde olduklarını belirtirken, Latin Amerika ve Avrupa ülkelerine enerji sağlamak için de görüşmeler yürüttüklerini belirtti.

18 yeni yüzer santral yolda

Karadeniz Holding in şu anda toplam 2,700 MW kurulu güce sahip 13 tane yüzer santrali bulunuyor. Fuel oil veya doğalgaz kullanabilen bu santrallere ek olarak toplam 4,500 MW kapasiteye sahip 18 yeni yüzer santralin ise gelecek 18-24 ay içinde inşasının tamamlanması bekleniyor.

Denize kıyısı olmayan ülkelere de dağıtıyor

Türkiye deki tersanelerde yapılan gemiler, elektrik üretecekleri ülkenin kıyısında kurulan iletim ve yakıt aktarma tesislerine bağlanarak faaliyete geçiyor. Ayrıca elektrik dağıtım hatları vasıtasıyla denize kıyısı olmayan ülkeler için de üretim yapabiliyor.

Gana için geçen yıl Aralık ayında, Endonezya için ise bu yıl elektrik üretmeye başlayan Karadeniz Holding, buna ek olarak Mozambik karasularında bulunan gemilerle Zimbabve üzerinden Zambiya ya elektrik sağlıyor.

Asya da yeni bir kapı açtık

Halihazırda faaliyette bulunduğu az gelişmiş Afrika ülkelerine ek olarak ekonomik açıdan güçlü gelişmiş bir ekonomi olan Endonezya ya da elektrik sattıklarına dikkat çeken Karadeniz, "Endonezya birtakım adalar grubu ve tek bir dağıtım şebekesi yok. Dolayısıyla Powership o anlamda da Asya da yeni bir kapı açmış oldu. Endonezya bizim için en önemli büyüme ülkelerinden biri. İlk gemi 120 MW gemi aralıkta çalışmaya başladı. Önümüzdeki üç ay içinde Endonezya ya 710 MW gücünde üç gemi daha göndereceğiz. 2017 başında gidecek dördüncü gemiyle toplam 960 MW a ulaşacak" dedi.

Şirketin kullandığı gemilerden müşterilerine kadar kendine özel bir ihtisas alanı geliştirdiğini ifade eden Karadeniz, halka arz ya da sermayeye ortak alma gibi bir planları olmadığını söyledi.

KarPowership, yüzer santrallerin inşası için finansmanı ise uluslararası kalkınma bankalarından temin ettiklerini belirterek, "Finansmanı uluslararası kalkınma bankalarından sağlanan uzun vadeli kredi veya onların girişimiyle sağlanan sendikasyonlar aracılığıyla temin ediyoruz. Gana için Development Bank of Southern Africa, Endonezya için Alman kalkınma bankası KfW finansman sağladı" dedi.

Karadeniz, siyasi risk de içeren projeler için siyasi risk sigortasını da yine kalkınma bankalarının temin ettiğine dikkat çekti.
Deniz Haber Ajansı

 
       
Haber İle İlgili Yapılan Yorumlar    
   
 
 
  www.nakliyerehberim.com
www.nakliyerehberim.com.tr
www.naakliye.com
www.nakliyeonline.net
www.yukborsasi.net
www.bostirborsasi.com
www.nakliyerehberi.org
www.yukihale.com
www.bosaracihale.com
www.yukbildir.com
www.bostir.com
www.yukrampasi.com
www.nakliyatambari.com
www.evdenevenakliyeciler.com
www.yurticinakliyeciler.com
www.antrepocular.com
www.lojistikturkey.org
www.karayolunakliye.com
www.havayolunakliye.com
www.denizyolunakliye.com
www.havakurye.com
www.havakargo.com
www.vincciler.com
www.nakliye.tv
www.evdenevenakliyeciler.com
www.frigoarac.com
www.frigodorse.com
www.ihalebildir.com
www.kargocular.com
www.konteynernakliyecileri.com
www.lojistikdunyasi.com
www.konteynertasiyanlar.com
www.konteynernakliyeciler.com
www.logistikturkei.com
www.nakliyearsivi.com
 
www.nakliyeciler.net
www.nakliyehaberleri.com
www.nakliyekorpiti.com 
www.nakliyepaneli.com
www.nakliyepersoneli.com
www.tasimacilik.com
www.yukportal.com
www.navlunborsam.com
www.promosyonlunakliye.com
www.konteynericnakliye.com
www.nakliyebankasi.com